Vize Rejimi Hakkında Bilgiler

Yabancıların tabii olduğu vize rejimleri hakkında açıklamalar

YABANCILARIN TABI OLDUGU VIZE REJIMI
 
Ülkemize seyahat edecek yabancilarin ülkesine göre www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vizelerini almalari veya dis temsilciliklerimize sahsen basvuru yapmalari gerekmektedir. Vize ita etme islemlerinde yasanabilecek gecikmelerden ötürü vize basvurularinin planlanan seyahat tarihinden en az bir ay önce yapilmasi yararli olacaktir.
 
AÇIKLAMALAR:
 
· E-vize, daha önce sinir kapilarinda “bandrol” veya “kase” ile verilen vizelerin yerini almaktadir. Kazak basvuru sahipleri www.evisa.gov.tr internet adresinden gerekli bilgileri girmek ve ödemelerini kredi karti ile yapmak suretiyle vizelerini elektronik olarak alabilmektedirler. Basvurunun basariyla tamamlanmasinin ardindan e-Vizeler kisinin e-posta adresine gönderilmektedir. - Basvuru sahiplerinin e-Vizelerinin çiktisini alarak havayollari ve gümrük yetkililerine göstermeleri ve seyahatlerinin sonuna kadar muhafaza etmeleri gerekmektedir.
· E-vize Türkiye’ye turistik veya ticari amaçlar disinda (çalisma, ögrencilik vb.) yapilacak seyahatler için geçerli degildir. Bu tür vize basvurularinin dis temsilciliklerimiz araciligiyla yapilmasi gerekmektedir.
· Asagidaki bilgiler turizm amaçli seyahatler için geçerlidir. Eger ögrenim, çalisma vb. özel amaçlarla Türkiye'ye gelinecekse, dis temsilciliklerimizden gelis amacina uygun vize alinmalidir.
· Asagidaki bilgiler profesyonel sürücüleri kapsamamaktadir. Profesyonel sürücülere uygulanan vize rejimine iliskin yabancinin kendisine en yakin dis temsilciligimizden bilgi almasi yararli olacaktir.
· Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli bir seyahat belgesi/pasaport sahibi olmaniz tavsiye edilir.
· "Resmi Pasaport" terimi diplomatik, hizmet, hususi ve resmi pasaportlari kapsamaktadir.
· "Seyahat Belgesi" hamili yabancilarin (uyrugunda bulundugu ülkeye bakilmaksizin) dis temsilciliklerimizden vize almasi gerekmektedir.
· Vize muafiyetinden yararlanabilecekler haricindeki tüm yabancilarin www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize veya dis temsilciliklerimizden vize almasi gerekmektedir. Dis temsilciligimizin olmadigi ülkelerden gelecek yabancilarin uyrugunda bulunduklari ülkeye akredite olan dis temsilciligimize vize basvurusu yapmalari gerekmektedir.
· Türkiye'de belgesel film çekecek, bilimsel arastirma yapacak, arkeolojik kazi yapacak veya benzeri faaliyetlerde bulunacak yabancilarin dis temsilciliklerimize basvurmalari ve Türkiye'ye seyahat etmeden önce ilgili Türk makamlarindan gerekli izinleri almalari gerekmektedir.
· Geçerli vizesi olan yabancilarin ayrica ikamet izni almalarina gerek yoktur. Ancak, özel mesruhatli (ögrenim, çalisma vb.) vize ile Türkiye'ye seyahat eden yabancilarin vizelerinin geçerlilik sürelerine bakilmaksizin Türkiye'ye girislerini müteakip bulunduklari ildeki Emniyet Müdürlügü'ne basvurarak ikamet izni almalari gerekmektedir.
· Türkiye'de son 180 gün içerisinde toplam kalis süresinin 90 günü geçmemesi kaidesi Türkiye'ye seyahat edecek bütün yabanci ülke vatandaslari için geçerlidir.
Yeni Yabancilar ve Uluslararasi Koruma Kanunu uyarinca, 11 Nisan 2014 tarihi itibariyle hudut kapilarimizda bandrol vize uygulamasinin sona ermesi öngörülmektedir. Bununla birlikte, geçis döneminde 2015 yili turizm sezonu dâhil mevcut uygulamanin bir süre daha devam ettirilmesi yönünde gerekli önlemler alinmaktadir.
· Turistik veya ticari amaçlarla yapilacak vize basvurulari Elektronik Vize Basvuru Sisteminden (www.evisa.gov.tr) gerçeklestirilebilmektedir. 2013 yilinda uygulamaya baslatilan Elektronik Vize Basvuru Sistemi üzerinden, internet baglantisi olan her noktadan hâlihazirda ortalama 3 dakika içinde pratik bir sekilde e-Vize alinmasi mümkün olabilmektedir. e-Vize altyapisinin güçlendirilmesi için gerekli düzenlemeler yapilmaktadir. Bu çerçevede;
· Hâlihazirda e-Vize sisteminde mevcut olan Türkçe, Ingilizce, Fransizca, Almanca, Lehçe ve Ispanyolca dillerine ek olarak Hollandaca, Norveççe, Arapça ve Çince dilleri e-Vize sistemine eklenecektir.
· Visa ve Master Card kredi kartlarina ek olarak, yaygin kullanimda olan diger kredi kartlariyla ve banka kartlariyla ödeme imkâni saglanmistir.
· Vize alamadan ülkemize gelen yabancilar havaalanlarimiza yerlestirilecek e-Vize Kiosklari üzerinden de e-Vize alabileceklerdir. Hâlihazirda Istanbul Atatürk Havalimaninda kiosk (10 adet) uygulamasi bulunmaktadir.
· Aile ve grup basvurulari mümkün hale gelmis olup, tur operatörleri de müsterileri için grup basvurusunda bulunabilmektedirler.
· E-Vize internet sitesinden alinacak e-Vize harçlari, havaalanlarinda alinacak vizelerden daha az maliyetlidir.
· Vize harçlarina iliskin bilgilere Bakanligimiz web sitesinden ulasilmasi mümkündür.
Yabancilar ve Uluslararasi Koruma Kanunu'nun 7. maddesinin (b) fikrasina göre, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren ülkemize giris yapmak üzere gelen yabancilarin "vize, vize muafiyeti veya ikamet izin süresinin bitiminden itibaren en az 60 gün geçerli pasaport veya pasaport yerine geçen belge" tasimalari zorunludur.
· Söz konusu Kanunun 2. maddesi uyarinca, Kanunun uygulanmasinda taraf oldugumuz ve usulüne göre yürürlüge giren milletlerarasi anlasma hükümleri ile özel kanunlardaki hükümlerin sakli tutulmakta olup, asagida kayitli maddeler kapsaminda yer alanlar anilan hükümden muaf tutulacak olup, uygulama kapsami disinda degerlendirilecektir:
 
a) "Avrupa Konseyi Üyesi Devletler Arasinda Kisilerin Seyahatleriyle Ilgili Avrupa Anlasmasi" çerçevesinde kimlik kartlariyla seyahat eden listesi asagidaki linkte kayitli ülke vatandaslari;
http://www.mfa.gov.tr/vatandaslarinin-ulusal-kimlik-belgeleri-ile-ulkemize-girebilecegi-ulkelere-iliskin-liste.tr.mfa
 
b) Asagidaki linkte kayitli, süreleri sona ermis olsa dahi belirli sürelerle geçerli addedilen ülke pasaportlarini tasiyanlar;
http://www.mfa.gov.tr/vatandaslarinin-ulusal-kimlik-belgeleri-ile-ulkemize-girebilecegi-ulkelere-iliskin-liste.tr.mfa
 
c) Vize Rejim Tablosunda resmi pasaportlar sinifinda yer alan diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili olanlar.
 
ÇALISMA VIZELERI HAKKINDA BILGI:
 
Türkiye'de çalismak isteyen yabancilar dis temsilciliklerimize çalisma izni ve çalisma vizesi basvurusu yapmalidir. Bu basvuru sirasinda isverenin yabanciyi istihdam edecegini gösterir belgenin, vize basvuru formunun ve pasaportun ibraz edilmesi yeterlidir. Bu basvurudan sonra en geç on is günü içerisinde isverenin de Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi'na (ÇSGB) anilan Bakanlikça talep edilen belgelerle birlikte basvurmasi gerekmektedir. Bu belgelerin listesini ÇSGB'nin internet sitesinde (http://www.csgb.gov.tr/) bulabilirsiniz. Basvurular ÇSGB'nca 30 gün içerisinde sonuçlandirilmaktadir. Çalisma vizesi alarak Türkiye'ye gelen yabancilarin en geç bir ay içerisinde ve çalismaya baslamadan önce bulunduklari ildeki Emniyet Müdürlügü'ne ikamet izni basvurusu yapmalari gerekmektedir.

ABD: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizelerini dis temsilciliklerimizde resen veya www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak alabilirler. Sadece diplomatik pasaport hamillerinin turistik ve sair amaçli seyahatleri için vizeleri, temsilciligimizce uygun görülmesi halinde 5 yil süreli müteaddit girisli olarak resen verilir.
AFGANISTAN: Umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport hamilleri vizeye tabidir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir. Diplomatik pasaport hamilleri üç aya kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçli seyahatlerinde ve transit geçislerinde vizeden muaftir.
ALMANYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri, Türkiye’de ikamet süresi her giris için 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftir.
ANDORA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
ANGOLA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize seklinde veya dis temsilciliklerimizde resen veya sinir kapilarimizda bandrol tatbiki suretiyle verilir.
ANTIGUA-BARBODA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize seklinde veya dis temsilciliklerimizde resen veya sinir kapilarimizda bandrol tatbiki suretiyle verilir.
ARJANTIN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
ARNAVUTLUK: Türkiye’ye akredite diplomatik, konsolosluk veya uluslararasi örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan resmi pasaport hamilleri, görevleri müddetince, vizeden muaftir. Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri, Türkiye’ye yapacaklari turizm amaçli seyahatleri veya transit geçislerinde, Türkiye’de toplam ikamet süresi, ilk giris tarihinden itibaren geçerli olacak sekilde, alti ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydiyla vizeden muaftir.
AVUSTRALYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
AVUSTURYA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabi olup, 90 gün ikamet süreli turistik amaçli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
AZERBAYCAN: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise 30 gün süreyle vizeden muaftir.
BAHAMALAR: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
BAHREYN: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr adresinden e-Vize olarak verilir.
BANGLADES: Diplomatik ve resmi/hizmet pasaportu hamili Banglades vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamili Banglades vatandaslari ise vizeye tabidir. Ayrica, geçerli bir Schengen, Ingiltere veya ABD vizesi hamilleri 30 gün ikamet süreli tek giris vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak alabilirler.
BARBADOS: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir ve 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
BATI SAMOA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Dis temsilciliklerimizde ita edilen kisa süreli turistik vizeleri, 180 gün içerisinde toplam kalis süresi 90 günü geçmemek kaydiyla verilir.
BELARUS: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir. Toplam kalis süresi 1 yil içerisinde 90 günü geçemez.
BELÇIKA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir ve 90 gün ikamet süreli turistik amaçli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizce resen verilir.
BELIZE: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Toplam kalis süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçemez.
BENIN: Umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport hamilleri vizeye tabidir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir. Diplomatik pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçli seyahatlerinde ve transit geçislerinde vizeden muaftir.
BHUTAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine giris vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 15 gün ikamet süreli verilir.
BIRLESIK ARAP EMIRLIKLERI: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir ve 90 gün ikamet süreli turistik amaçli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
BOLIVYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Toplam kalis süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmez.
BOSNA HERSEK: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 60 gün süreyle vizeden muaftir. Toplam kalis süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmez.
BOTSVANA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Bir aya kadar ikamet süreli turizm seyahatleri için giris vizesi istizansiz verilir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
BREZILYA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise Türkiye'de son 180 gün içerisinde toplam kalis süresi 90 günü geçmemek kaydiyla, turizm ve is amaciyla giris ve transit vizesinden muaftir.
BRUNEI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
BULGARISTAN: Diplomatik ve hizmet pasaportu hamilleri 30 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçli seyahatlerinde ve transit geçislerinde vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise Türkiye’de ikamet süresi her giris için 90 günü geçmeyen turistik amaçli seyahatler vizeden muaftir.
BURKINA FASO: Diplomatik pasaport hamili Burkina Faso vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Burkina Faso vatandaslari ise vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri için istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
BURUNDI: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizeleri, www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
CAPE VERDE: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
CEZAYIR: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Dis temsilciliklerimizce ita edilen kisa süreli turistik vizeleri, son 180 gün içerisinde toplam kalis süresi 90 günü geçmemek kaydiyla verilir. Ayrica, 18 yas alti ve 35 yas üstü umuma mahsus pasaport hamili Cezayir vatandaslarina, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
CIBUTI: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi, www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
ÇAD: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi, www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
ÇEK CUMHURIYETI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
ÇIN HALK CUMHURIYETI: Resmi pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabi olup, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
DANIMARKA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
DOGU TIMOR: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Dogu Timor vatandaslari 30 gün ikamet süreli tek giris e-Vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden alabilirler.
DOMINIKA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize seklinde veya dis temsilciliklerimizde resen veya sinir kapilarimizda bandrol tatbiki suretiyle verilir.
DOMINIK CUMHURIYETI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize seklinde veya dis temsilciliklerimizde resen veya sinir kapilarimizda bandrol tatbiki suretiyle verilir.
EKVATOR: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Transit vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla üç (3) gün ikamet süreli verilir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de 90 gün süreyle vizeden muaftir.
EKVATOR GINESI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar ikamet süreli turizm seyahatleri için giris vizesi istizansiz verilir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
EL SALVADOR: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
ENDONEZYA: Diplomatik ve resmi/hizmet pasaport hamili Endonezya vatandaslari 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamili Endonezya vatandaslari ise vizeye tabidir. 30 gün ikamet süreli giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
ERITRE: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi, www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
ERMENISTAN: Resmi pasaport hamilleri vizeye tabi olup istizan gerekir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup, 30 güne kadar ikamet süreli turistik amaçli müteaddit giris vizelerini, www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize seklinde veya dis temsilciklerimizden alabilirler.
ESTONYA: Diplomatik pasaport hamilleri, 90 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçli seyahatlerinde ve transit geçislerinde vizeden muaftir. Diger resmi pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri, Türkiye’de ikamet süresi her giris için 90 günü geçmeyen turistik amaçli seyahatlerinde vizeden muaftir.
ETIYOPYA: Diplomatik pasaport hamili Etiyopya vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Etiyopya vatandaslari ise vizeye tabidir.
FAS: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
FIJI: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabi olup, 90 güne kadar ikamet süreli müteaddit giris vizeleri dis temsilciliklerimizce resen; 30 gün ikamet süreli tek giris vizeleri ise www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
FILDISI SAHILI: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
FILIPINLER: Diplomatik ve resmi/hizmet pasaportu hamili Filipinler vatandaslari 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf bulunmaktadirlar. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabi olup, Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
FILISTIN: Diplomatik pasaport hamilleri bir aya kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçli seyahatlerinde ve transit geçislerinde vizeden muaftir. Diger resmi pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
FINLANDIYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Toplam kalis süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmez.
FRANSA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
GABON: Diplomatik pasaport hamili Gabon vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Gabon vatandaslari ise vizeye tabidir.
GAMBIYA: Umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport hamilleri vizeye tabidir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi, www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir. Diplomatik pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçli seyahatlerinde ve transit geçislerinde vizeden muaftir.
GANA: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
GINE: Diplomatik pasaport hamili Gine vatandaslari, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Gine vatandaslari ise vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri için istizan gerekir. THY ve Pegasus Havayollari ile seyahat eden, Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
GINE-BISSAU: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
GRENADA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
GUATEMALA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
GUYANA: Resmi pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup, giris vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 15 gün, transit vizeleri de en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
GÜNEY AFRIKA CUMHURIYETI: Resmi pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabi olup, vize harcindan muaftir. 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizelerini dis temsilciliklerimizden resen alabilirler. Ayrica, 30 güne kadar ikamet süreli müteaddit giris vizeleri, www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizden verilir.
GÜRCISTAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
GÜNEY SUDAN: Diplomatik pasaport hamillleri vizeden muaftir. Hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Dis temsilciliklerimizce ita edilen kisa süreli turistik vizeleri, son 180 gün içerisinde toplam kalis süresi 90 günü asmamak kaydiyla verilir.
HAITI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize seklinde veya dis temsilciliklerimizde resen veya sinir kapilarimizda bandrol tatbiki suretiyle verilir.
HIRVATISTAN: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri, www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizden verilir.
HINDISTAN: Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle turistik veya resmi amaçli seyahatlerinde ve transit geçislerinde vizeden muaftir. Hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir ve Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir. Umuma mahsus pasaport hamillerine transit vizesi dis temsilciliklerimizce en fazla 3 gün ikamet süreli verilir.
HOLLANDA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir ve 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
HONDURAS: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
HONGKONG: Resmi ve umuma mahsus “Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China (SAR)” pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. “British National Overseas” pasaportu hamili Hong Kong vatandaslari vizeye tabi olup, 90 gün ikamet süreli çok girisli vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak alabilirler. “Document Identity for Visa Purposes-Hong Kong (D.I)” hamilleri ise vizelerini dis temsilciliklerimizden alabilirler.
IRAK: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek girisli vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak alabilir ve ülkemize sadece Istanbul Atatürk, Sabiha Gökçen, Ankara Esenboga, Adana Sakirpasa, Gaziantep ve Antalya Havalimanlarinin yani sira Sirnak/Habur Kara Hudut Kapisindan giris yapabilirler. Habur disindaki kara hudut kapilarinda ise Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamili olma sarti aranmaktadir.
INGILTERE: Sadece diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Diger resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri (Ingiltere vatandaslari) 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizden resen alabilirler. Ayrica, Birlesik Krallik pasaportlarindan milliyeti bölümünde “British Protected Person”, “British Subject” ve “British National Overseas” ibareli pasaport hamillerine 90 güne kadar ikamet süreli müteaddit giris vizeleri yalnizca dis temsilciliklerimiz tarafindan verilir.
IRAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
IRLANDA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Ibraz edecekleri notalar ile resmi sifatlarini belgeleyen resmi pasaport hamillerine, seyahat amaçlarina bakilmaksizin vizeleri dis temsilciliklerimizce harçsiz olarak verilir. Umuma mahsus pasaport hamillerine ise 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
ISPANYA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir ve 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
ISRAIL: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
ISVEÇ: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
ISVIÇRE: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
ITALYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
IZLANDA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
JAMAIKA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir ve 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
JAPONYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
KAMBOÇYA: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Umuma mahsus pasaport hamillerine, transit vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
KAMERUN: Resmi heyet mensubu resmi pasaport (diplomatik, hizmet ve hususi) hamilleri 90 günü asmamak kaydiyla vizeden muaftir. Resmi heyet mensubu olmayan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup istizan gerekir. Ayrica, Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
KANADA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
KARADAG: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftir.
KATAR: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
KAZAKISTAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir.
KENYA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabi olup, 90 güne kadar ikamet süreli müteaddit girisli vizeleri dis temsilciliklerimizde resen verilir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
KIBRIS RUM KESIMI (GKRY): Resmi pasaport hamilleri vizeye tabi olup vizelerini ilgili Temsilciliklerimizden alabilmektedirler. Ayrica 30 güne kadar ikamet süreli tek girisli e-Vizeyle bütün hudut kapilarimizdan ülkemize giris yapabilmektedirler. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup, 30 gün ikamet süreli tek girisli vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizden alabilirler. Ayrica transit vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 3 gün ikamet süreli verilir.
KIRGIZISTAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri, Türkiye’de ikamet süresi her giris için 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftir.
KIRIBATI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup istizan gerekir.
KKTC: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeden muaftir.
KOLOMBIYA: Diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport hamili Kolombiya vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir.
KOMOR FEDERE ISLAM CUMHURIYETI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine giris vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 15 gün, transit vizeleri ise en fazla 7 gün ikamet süreli verilir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
KONGO CUMHURIYETI: Diplomatik pasaport hamili Kongo Cumhuriyeti vatandaslari, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Kongo Cumhuriyeti vatandaslari ise vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri için istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
KONGO DEMOKRATIK CUMHURIYETI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri için istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
KORE CUMHURIYETI (GÜNEY): Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
KORE HALK CUMHURIYETI (KUZEY): Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, istizan gerekir.
KOSOVA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri her alti ay için giris tarihinden itibaren geçerli olacak sekilde 90 gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftir.
KOSTA RIKA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir.
KUVEYT: Resmi pasaport hamilleri son 180 gün içerisinde toplam kalis süresi 90 günü geçmemek kaydiyla turistik amaçli seyahatlerinde vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir ve 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen alabilirler.
KUZEY MARIANA ADALARI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
KÜBA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabi olup, transit vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
LAOS: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Umuma mahsus pasaport hamillerine transit vizeleri en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
LESOTHO: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
LETONYA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise her 180 gün için Türkiye’ de kalis süresi toplam 30 günü asmamak kaydiyla müteaddit girisleri ve transit geçisleri vizeden muaftir.
LIBERYA: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
LIBYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
LIHTENSTAYN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
LITVANYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
LÜBNAN: Diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri, Türkiye’ye yapacaklari turizm amaçli seyahatleri veya transit geçislerinde, Türkiye’de toplam ikamet süresi, ilk giris tarihinden itibaren geçerli olacak sekilde, alti ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydiyla vizeden muaftir.
LÜKSEMBURG: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
MACARISTAN: Umuma mahsus ve resmi pasaport hamilleri, Türkiye’de ikamet süresi her giris için 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftir. Toplam kalis süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçemez.
MADAGASKAR: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
MAKAU ÖIB: Makau Özel Idare Bölgesi - Makau Special Administrative Region of the People’s Republic of China pasaportu hamilleri 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir.
MAKEDONYA: Diplomatik, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Makedonya vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir.
MALAVI: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
MALDIVLER: Resmi pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir ve 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizden resen alabilirler.
MALEZYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
MALI: Diplomatik pasaport hamili Mali vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Mali vatandaslari ise vizeye tabidir. Ayrica, Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
MALTA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vize harcindan muaftir ve 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
MARSHALL ADALARI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
MAURITIUS: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 30 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizce verilir. Ayrica, 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri dis temsilciliklerimizce resen verilir.
MEKSIKA: Diplomatik pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçli seyahatlerinde ve transit geçislerinde vizeden muaftir. Hizmet/resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabi olup, 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizelerini dis temsilciliklerimizden resen alabilirler. Ayrica, 30 güne kadar ikamet süreli tek girisli e-Vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden harçsiz olarak alabilirler.
MISIR: Resmi pasaport hamilleri ise 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesine veya ikamet iznine sahip olmalari ve Türk Hava Yollari veya Egypt Air ile seyahat etmeleri kaydiyla, www.evisa.gov.tr internet adresinden 30 gün ikamet süreli tek girisli e-Vizelerini alabilirler. Ayrica, 20 yas alti ve 45 yas üzerindeki umuma mahsus pasaport hamilleri 30 güne kadar ikamet süreli tek girisli e-Vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden temin edebilirler.
MIKRONEZYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
MOGOLISTAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir.
MOLDOVA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Toplam kalis süresi 180 gün içerisinde 90 günü geçemez.
MONAKO: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
MORITANYA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, giris vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 15 gün, transit vizeleri ise en fazla 7 gün süreli verilir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
MOZAMBIK: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
MYANMAR: Resmi pasaport hamilleri vizeye tabi olup, giris vizeleri en fazla 30 gün, transit vizeleri ise en fazla 15 gün ikamet süreli verilir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabidir, istizan gerekir.
NAMIBYA: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Namibya vatandaslarina, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
NAURU: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine giris vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 15 gün, transit vizeleri en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
NEPAL: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Resmi pasaport hamillerine giris vizeleri en fazla 30 güne kadar ikamet süreli verilir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 15 güne kadar ikamet süreli giris vizeleri dis temsilciliklerimizce istizansiz, transit vizeleri ise en fazla 7 gün ikamet süreli verilir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi, www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
NIJER: Diplomatik pasaport hamili Nijer vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Nijer vatandaslari ise vizeye tabidir.
NIJERYA: Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Nijerya vatandaslari vizeye tabidir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir. Diplomatik pasaport hamili Nijerya vatandaslari ise 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir.
NIKARAGUA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
NORVEÇ: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizden alabilirler.
ORTA AFRIKA CUMHURIYETI: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
ÖZBEKISTAN: Diplomatik pasaport hamilleri üç aya kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçli seyahatlerinde ve transit geçislerinde vizeden muaftir. Diger resmi pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise 30 gün süreyle vizeden muaftir.
PAKISTAN: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup istizan gerekir. Ayrica, geçerli bir Schengen, Ingiltere veya ABD vizesi hamilleri 30 gün ikamet süreli tek giris vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak alabilirler.
PALAU CUMHURIYETI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, giris vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 30 gün ikamet süreli verilir.
PANAMA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Toplam kalis süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmez.
PAPUA YENI GINE: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine giris vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 15 gün ikamet süreli, transit vizeleri ise en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
PARAGUAY: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
PERU: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Toplam kalis süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmez.
POLONYA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
PORTEKIZ: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir. 1 Mart 2013 tarihinden itibaren, Türkiye’ye turistik amaçlarla seyahat edecek Portekiz vatandaslarinin ulusal kimlik kartlarini veya son bes yil içerisinde geçerliligini yitirmis olan pasaportlarini kullanmalari da mümkündür. Anilan Portekiz vatandaslari vizelerini e-vize uygulamasi üzerinden (www.evisa.gov.tr) veya ülkemize giris yaptiklari sirada kimlik veya pasaportlarini ibraz ederek alabileceklerdir. Türkiye’ye çalisma, ulasim, egitim, uzun süreli ikamet gibi diger nedenlerle gelecek olan Portekiz vatandaslarinin ise Türkiye Cumhuriyeti Lizbon Büyükelçiligi Konsolosluk Subesi’ne geçerli pasaportlariyla basvurmak suretiyle vizelerini almalari gerekmektedir.
ROMANYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
RUANDA: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
RUSYA FEDERASYONU: Umuma mahsus pasaport hamilleri 60 günü geçmeyen turistik ve is görüsmesi amaçli seyahatlerinde vizeden muaftir. Hususi ve hizmet pasaportu hamilleri 60 güne kadar ikamet süreli turistik amaçli seyahatlerinde vizeden muaftir. Diplomatik pasaport hamilleri ise 90 gün süreyle vizeden muaftir.
SAINT KITTS (ST. CRISTOPHER) ve NEVIS: Diplomatik, resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili St. Kitts (St. Christopher) ve St. Nevis vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. 
SAINT - LUCIA: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir ve 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizden alabilirler.
SAINT VINCENT ve GRENADINES: Resmi pasaport hamilleri 90 gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamillerine 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize seklinde veya dis temsilciliklerimizde resen veya sinir kapilarimizda bandrol tatbiki suretiyle verilir.
SAN MARINO: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
SAO TOME ve PRINCIPE: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
SENEGAL: Diplomatik pasaport hamili Senegal vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Senegal vatandaslari ise vizeye tabidir.
SEYSELLER: Diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport hamili Seyseller vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir.
SIRBISTAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
SIERA LEONE: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri için istizan da gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
SINGAPUR: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
SLOVAKYA: Umuma mahsus ve resmi pasaport hamilleri, Türkiye’de ikamet süresi her giris için 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftir. Toplam kalis süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçemez.
SLOVENYA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
SOLOMON ADALARI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine giris vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 15 gün, transit vizeleri en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
SOMALI: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
SRI LANKA: Resmi pasaport hamilleri vizeye tabi olup, giris vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 30 gün ikamet süreli verilir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup, istizan gerekir.
SUDAN: Diplomatik pasaport hamilleri, Türkiye’ye yapacaklari turizm amaçli seyahatleri veya transit geçislerinde, 90 gün süreyle vizeden muaftir. Diger resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine istizan gerekir. Ayrica, Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
SURINAM: Diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi bulunmaktadir. Surinam vatandaslarina, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizeleri www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
SURIYE: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
SUUDI ARABISTAN: Resmi pasaport hamilleri, Türkiye’ye yapacaklari turizm amaçli seyahatlerinde, 90 gün süreyle vizeden muaftirlar. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabi olup, 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizeleri, www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizde resen verilir.
SVAZILAND: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
SILI: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
TACIKISTAN: Diplomatik Pasaport hamilleri, Türkiye’ye yapacaklari turizm amaçli seyahatleri veya transit geçislerinde, 90 gün süreyle vizeden muaftir. Hizmet pasaportu hamilleri, 60 gün ikamet süreli seyahatlerinde ve transit geçislerinde vizeden muaftir. Ayrica, hizmet pasaportu hamilleri ve bunlarin hizmet pasaportu hamili aile mensuplari görevleri süresince vizeden muaftir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir.
TANZANYA: Diplomatik ve hizmet pasaportu hamili Tanzanya vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamili Tanzanya vatandaslari ise vizeye tabidir.
TAYLAND: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise 30 gün süreyle vizeden muaftir.
TAYVAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
TOGO: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri için istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
TONGA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir, istizan gerekir.
TRINIDAD-TOBAGO: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
TUNUS: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
TUVALU: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir, istizan gerekir.
TÜRKMENISTAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir.
UGANDA: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
UKRAYNA: Diplomatik ve resmi/hizmet pasaportu hamili Ukrayna vatandaslari 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftir.
UMMAN: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün ikamet süreli müteaddit giris vizelerini www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak veya dis temsilciliklerimizden alabilirler.
URUGUAY: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
ÜRDÜN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
VANUATU: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine giris vizeleri dis temsilciliklerimizce en fazla 15 gün, transit vizeleri en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
VATIKAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
VENEZUELA: Resmi pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise 90 gün süreyle vizeden muaftir.
VIETNAM: Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir, istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
YEMEN: Diplomatik ve resmi pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
YENI ZELANDA: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir.
YUNANISTAN: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftir. Ayrica, umuma mahsus pasaport hamili Yunan uyruklulara vize verilmesinde, Bakanlar Kurulunun 03.04.1984 tarih ve 84/7896 sayili karari hükümleri uygulanir. Bu çerçevede, yönetimlerindeki vasitalarla uluslararasi yolcu ve esya tasimaciligi yapan Yunan uyruklu soförler seyahat dolayisiyla vizeye tabidir.
ZAMBIYA: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Zambiya vatandaslarina, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
ZIMBABVE: Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Schengen veya OECD üyesi ülkelerin geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli sartlari tasimalari kosuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giris vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.
 
Kayıt: 4.12.2015
Güncelleme:10.5.2019
Paylaş


WS05